Neyzenler Resitali, Nefesten Semaha, Tasavvuf Müziği ve Sema

Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleriyle başkentin yeni kültür-sanat ve konser mekanı haline gelen Cer atölyeleri, Ramazan’da tasavvuf sanatçılarını konuk edecek.

Başkentlilere ücretsiz sunulacak konser, 14 Eylül Pazartesi yapılacak. Ramazan’ın manevi atmosferini vurgulayacak ”Neyzenler Resitali”, ”Nefesten Semaha” ve ”Tasavvuf Müziği ve Sema” bölümlerinden oluşacak konser, geniş bir repertuvardan oluşacak.

Genel sanat yönetmenliğini Dr. Murat Salim Tokaç‘ın yaptığı konserde, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarının yanı sıra Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sanatçıları sahne alacak.

İlk bölümde 12 neyzenin sahne alacağı ”Neyzenler Resitali’‘nde Dede Salih Efendi, Said Dede ve Veli Dede bestelerinin en güzel örnekleri sergilenecek. Bu bölümde, Sadreddin Özçimi, Murat Salim Tokaç, Volkan Yılmaz, Gökhan Önder, Yavuz Akalın, Yusuf Kayya, Şükrü Fırat, Kemal Yurt, Süleyman Yardım, Osman Öksüzoğlu, Ümit Atalay, Ahmet Taçoğlu yer alacak.

”Nefesten Semaha” adlı ikinci bölümde ise Şanlıurfa, Erzincan ve Malatya yörelerine ait semah, gazel ve nefesin en güzel örnekleri izleyiciyle buluşacak. Bu bölümünde Celal Sezer sesiyle, Murat Salim Tokaç neyiyle, Erdem Şimşek bağlamasıyla, Cenk Güray da divan sazıyla sahne alacak.

”Tasavvuf Müziği ve Sema” bölümünde ise Yunus Emre, Nizamoğlu Seyyid Seyfullah ve Hz. Hüdai‘nin güftelerinden oluşan 8 ilahinin ardından sema töreni düzenlenecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.