CRR’de Mevlana’ya ithaf edilen konser “Yaşayan Gelenek”

Ayinler- İlâhiler- Nefesler

Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu 7. Aralık.2013 te yapacağı konseri gönüller sultanı Hz. Mevlana’ya ithaf ediyor.

Bilindiği üzere içinde bulunduğumuz yıl Hz. Mevlana’nın 740. vuslat senesi ve her yıl olduğu gibi Konya başta olmak üzere dünyanın çeşitli şehirlerinde yapılan Hz. Mevlana’yı anma etkinliklerine CRR Türk Müziği Topluluğu çok farklı bir konserle katılıyor.

Yaşayan Gelenek başlıklı konserin ana temasını Türk Müziğinin en önemli bölümünü oluşturan Mevlevi müziği repertuarından örnekler oluşturuyor. Mevlevi ayinlerinin yanı sıra diğer tarikatların ilâhileri, salâtları, Bektaşi nefesleride topluluk tarafından seslendirilecek.

Beş bayan, dört bay ve onbir saz sanatçısından oluşan CRR Türk Müziği topluluğunun bu konserde icra edeceği repertuarın temelleri Itri, Hammamizâde İsmail Dede, Zekâi Dede gibi klâsik dönem bestecileri üzerine kurulu. Ancak topluluk yüzyıllar içinde meydana gelen kültürel akımlara karşı koyarak adeta kendini koruyan Türk Dini müziğinin halen yaşadığını göstermek amacı ile yakın dönem ve günümüz bestekârlarının eserlerinden de örneklere yer verecek.

Türk dini müziğini oluşturan çeşitli tarikatlarının değişik formlardaki eserlerinin aynı sahne üzerinde seslendirileceği konser 7. Aralık.2013 Cumartesi günü saat 20 de başlayacak.

Konserin biletlerine CRR kapısından ve bilet satış noktalarından ulaşılabilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.