Mûsikî Atölyesi

Etkinlik: Seminer
Yer: Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi (İstiklâl Caddesi Şahkulu Bostanı Sokak No: 8 – Tünel, Beyoğlu-İSTANBUL)
Tarih: 16 Mayıs 2009 Cumartesi Saat: 16:00
Düzenleyen: Mehmet Güntekin

Etkinlik ücretsizdir.

Türk Müziği Atölyesi, farklı farklı mesleklerin ve eğitim süreçlerinin mensubu olan İstanbulluların hayatında eksikliği daima hissedilen ve dile getirilen, “kendi klasik müziğimizin anlamları” konusunu ele alacak. Atölye çalışması, klasik müziğimizin seçme konularıyla ilgili müzik örneklerinin arşiv kayıtlarından dinletilmesi ve görsel malzemelerin sunumuyla desteklenecek.

Müziğin, “besteci”, “icracı” ve “dinleyici” üçlemesinin oluşturduğu bir sacayağının üzerinde varlığını ortaya koyan bir sanat olduğu biliniyor. Nitelikli müziğin, olması gerektiği biçimde algılanabilmesi ve anlaşılabilmesi, insanın entelektüel altyapısının oluşumu açısından vazgeçilmezlerden biri.

Dünya müzikleri içinde kendine özgü birçok farklılıklarıyla ve incelikleriyle ayrı bir yerde duran Türk Müziği’ni özümseyerek anlamanın ise ayrı bir çabayı ve altyapıyı gerektirdiği biliniyor.

En önemli bestecilerin eserleri, en önde gelen icracıların yorumuyla dinlendiği takdirde, o müzik hakkında doğru kanaatler oluşmaya başlayabilliyor. Bu yolda ilerleyen dinleyicinin ise, anlamak ve özümsemek istediği müzik karşısında doğru adımı atmış sayılabileceği kuşkusuz.

Bu atölye çalışmasında, seçilmiş konularla bağlantılı olarak Türk Müziği’nin vazgeçilmez nitelikli eserleri, önemli bir ses arşivi istifadeye sunularak ve günümüzün önde gelen sanatçılarının canlı icralarından dinletilecek. Seminere devam edeceklere bilgi aktarımı ve tartışma ortamı sağlanarak, “bilerek dinleyen ve izleyen” bir dinleyici ortamı oluşturmaya katkıda bulunmaya çalışılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.