Mohammad Reza Şajarian Konseri

İran geleneksel musikisinin efsanevi ses ve saz sanatkarı Mohammad Reza Şajarian 736. Vuslat Yıldönümünde Konya’da konser verecek.

İran geleneksel musikisinin efsanevi ses ve saz sanatkarı Mohammad Reza Şajarian, Konya’da 7-17 Aralık tarihleri arasında icra edilecek Hz. Mevlana’nın 736. Vuslat Yıldönümü ve Hz. Mevlana’yı anma haftasında, Konevi Kültür Merkezinde 4 günlük bir dizi konser verecek.

“Uluslararası Rumi Vakfı” (International Mevlana Foundation) tarafından yapılan davet üzere, Shajarian’ın vereceği konsere Shahnaz mûsikî topluluğu eşlik edecek. 69 yaşındaki ses sanatkarı Hz. Mevlâna’nın şiir ve rubailerinden esinlenilerek bestelenmiş olan geleneksel İran musikisinden eserler icrâ edecek.

12-13-15-16 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 4 günlük konser programı, Konya Meram Belediyesi Konevi Kültür Merkezinde yapılacak.

Mohammad Reza Şajarian, 1999 yılında çok değerli bir ödül olan “Golden Picasso Medal” ödülünün ardından,  2006 yılında UNESCO’nun çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri için verdiği ödüller içinde en üst derece olan MOZART ÖDÜLÜ’ne layık görüldü. Shajarian geleneksel mûsikî nazariyatındaki eşsiz hizmetleri yanında, Sorahi, Saghar, Kereshmeh ve Tondar isimli yaylı sazların modellerini tasarlamış ve mûsikî camiasına kazandırmıştır.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.