Mevlevi Ayini ve Sema Gösterisi

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Klasik Türk Müziğinin, özellikle Tasavvuf Müziği ve Mehter Müziği’nin kendilerine has üslup ve icra özelliklerine sadık kalınarak ortaya konulmasını, tanıtılmasını sağlamak ve bu alanda araştırma ve incelemeler yapmak amacıyla kurulan İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’na ev sahipliği yapacak.
 

 

Topluluk, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde 17 Kasım 2009 Salı günü saat 20.00’de izleyenlerin karşısına Mevlevi ayini ve Sema gösterisiyle çıkacak. Türk tasavvuf tarihinde sadece Türkiye topraklarında değil yeryüzünün farklı coğrafyalarında takipçileri bulunan Mevleviliğin tasavvufî dışa vurumu olan Mevlevi ayini ve Sema gösterisi, görsellik ve musiki barındıran formuyla izleyenlere huzur dolu dakikalar yaşatacak.

Tasavvuf ve Mehter bölümü olarak iki ana birim halinde çalışan topluluk, 1826’da kapatılan Mehterhane’de icra edilen marşların orijinaline sadık kalarak konserler veriyor, yine o dönemlerin özellikle tekke musikisini ve tasavvuf müziğini yaşatmaya çalışıyor.

Yurt içinde ve yurt dışında verdiği konserlerle tasavvuf kültürümüze hizmeti sürdüren İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun sunacağı “Mevlevi Ayini ve Sema Gösteri”sini Zeytinburnulular ücretsiz olarak izleyebilirler.

 

ittmt-sema

Düzenleyen : Zeytinburnu Belediyesi
Tarih : 17 Kasım 2009 Salı
Saat : 20.00

 

Yer : Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi İstanbul

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.