“Yenikapı Mevlevihanesi’nde Yeniden Türk Müziği III” İlahiler

Sanat Yönetmenliğini Hakan Talu’nun yaptığı  “Yenikapı Mevlevihanesi’nde Yeniden Türk Müziği III” isimli sohbet-konser programı 21 Ağustos’da Yenikapı Mevlevihanesinde yapılacak.

“Yenikapı Mevlevihanesi’nde yeniden Türk Müziği III” ” İlâhiler ”

Solist – Veysel Dalsaldı

Saz Sanatçıları:
Tanbur- Hakan Talu
Kanun- Serkan M. Halili
Ud-Mete Aslan
Ney- Hüseyin Özkılıç
Kemençe- Sercan Halili
Viyolonsel- Özgür Özgüler

Tarih: 21-Ağustos-2010
Saat: 14.00
Yer: İstanbul Yenikapı Mevlevihanesi (Zeytinburnu, Merkez Efendi yanı)

Türk tasavvuf müziğinin en önemli karakteristik özelliklerinden bir tanesi Cami ve Tekke müziği başlıkları altında iki bölüme ayrılmasıdır. Bu iki bölüm arasındaki fark ise Cami müziğinin sadece insan sesiyle, tekke müziğinin ise Ney, Tanbur, Bendir, Daire gibi ensturmanlar kullanılarak icra edilmesidir. Her ne kadar iki başlığında müzikal formları birbirlerinden ayrı gibi gözükseler de bazı formlar yüzyıllar boyunca özellikle İstanbul’da hem camilerde hem de tekkelerde beraber okunmuşlardır. Bu formların en başında ise ilâhiler gelmektedir.

Klâsik dönem ilâhileri büyük usuller ve nadide makamlardan bestelenirken daha sonraları küçük usullerle yapılan ilâhiler Cumhur ilâhisi, Zikr ilâhisi, Ramazan ilâhileri, Tevşih, Şugl şeklinde anlam ve ifadelerine göre özel isimler almışlardır. Güfteleri Niyazi Mısri, Aziz Mahmut Hüdai, Yunus Emre gibi önemli tasavvufi kişilerin şiirlerinden seçilen ilahilere bu özel isimler verilirken onların icra edildiği mekânlarda göz önünde bulundurulmuştur. Meselâ Arapça güfteli olan ancak Türk bestekârlar tarafından bestelenen ilâhilere Şugl adı verilmiştir ve Şugl’un okunacağı zaman bellidir. Ayrıca her tarikatında kendilerine ilâhileri vardır.

Çeşitli usul kalıplarında bestelenen ramazan ilahileri ise razaman ayında okunmak için bestelenmiş özel ilâhilerdir. Ramazanın ilk günlerinde camilerde ve tekkelerde okunan bu ilâhiler daha çok “hoş geldin” son günlerde okunanlar ise “elveda ya ramazan” şeklinde kelimeleri çokça kullanmışlardır.

Sanat danışmanlığını Tanbur sanatçısı Hakan Talu’nun yaptığı Uluslararası Mevlâna Vakfı Türk müziği topluluğu Yenikapı Mevlevihanesi’ndeki üçüncü konserinde Ramazan ilâhileri başta olmak üzere çeşitli tarikatların ilâhilerini de seslendirecektir.

Konserden önce Hakan Talu tarafından ilâhiler hakkında sohbet yapılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.