Itri Klasik Türk Musikisi Ödülleri

Beyoğlu Belediyesi, Türk Musikisi Vakfı ile birlikte geleneksel hale getirmeyi hedeflediği “Itri Klasik Türk Musikisi Ödülleri”nin ilki, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Aya İrini Müzesinde gerçekleştirilen törende “Hayat Boyu Başarı” ödülüne Merhum Kani Karaca layık görüldü.

Beyoğlu Belediyesi ve Türk Musikisi Vakfı iş birliği ile düzenlenen “Itri Klasik Türk Musikisi Ödülleri”, Türk Musikisi alanında bugüne kadar yapılan, ülkemizdeki tüm musiki etkinliklerini kapsayan ve profesyonel çizgiden amatör çalışmalara kadar etkinliklerin ve performansların bütününü kucaklayan “ilk” ödül olma özelliğini taşıyor. Beyoğlu Belediyesi ve Türk Musikisi Vakfı, ödüllerle, Klasik Türk Musikisi alanında benzerlerinden farklı ve çizgi üstü özellikler gösteren çalışmaları, eserleri, performansları, ele alış ve ifade biçimleriyle anlayışları ödüllendirerek geleceğe daha nitelikli örnekler bırakılabilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Klasik Türk Müziğinin önemine değinen Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Demircan “Klasik Türk Musikisi Türklerin barışa ve aşka olan sadakatini açığa vuruyor. Klasik Türk Musikisi bizim modern dünyada ayakta kalmamızı sağlayan canlı kökleri temsil ediyor. Kalbimize bu musiki nakşolmuştur.” Şeklinde konuştu.

11 kategorinin yarıştığı ve her kategoride 3 adayın olduğu “Itri Klasik Türk Musikisi Ödülleri”nde, Türk Musikisi Kurumu, Türk Musikisi Bestekârı, Türk Musikisi Saz Sanatçısı, Türk Musikisi Ses Sanatçısı, Türk Musikisi Projesi, Türk Musikisi Araştırmacısı-Yazarı, Türk Musikisi Yayıncısı, Türk Musikisi Amatör Girişimi, Türk Musikisi Radyo veya TV Programı, Hayat Boyu Başarı Ödülü ve Jüri Özel Ödülü alanlarında ödüller verildi.

300 kişiden oluşan Jüri’nin oylarıyla 2013 yılının en iyileri belirlendi

Klasik Türk Musikisi alanında verilen ödüller 300 kişiden oluşan jürinin oylarıyla belli oldu. Itri Klasik Türk Musikisi Ödüllerini; Yılın Türk Musiki Kurumu dalında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Yılın Türk Musikisi Bestkarı dalında Göksel Baktagir, Yılın Türk Musikisi Saz Sanatçısı dalında Aziz Şenol Filiz, Yılın Türk Musikisi Ses Sanatçısı dalında Münip Utandı, Yılın Türk Musikisi Projesi dalında, Alaturka Records, Yılın Türk Musikisi Araştırmacısı Yazarı dalında Recep Uslu, Yılın Türk Musikisi Yayıncısı dalında Pan Yayıncılık, Yılın Türk Musikisi Amatör Girişimi dalına Balıkesir Türk Müziği Korosu, Yılın Türk Musikisi Radyo/TV Programı dalında ise Musikiye Dair TRT İstanbul Radyosu jürinin elinden ödüllerini aldılar.

Klasik Türk Musikisi’ne sonsuz katkıda bulunan ve birçok sanatçı yetiştiren Süheyla Altmışdört’e jüri tarafından seçici kurul özel ödülünü verildi. Gecede İstanbul Tilavet geleneğinin son temsilcilerinden sayılan rahmetli Kani Karaca ise yaşam boyu başarı ödülüne layık görüldü.

“Itri Klasik Türk Musikisi Ödülleri” seçici kurul üyeleri, Türk Musikisi Vakfı’nın Yönetim Kurulu’nu oluşturan Prof. Dr. Erol Belgin, Ömer Faruk Berksan, Yrd. Doç. Dr. Osman Simav, M. Hilmi Şenalp, Mehmet Güntekin, Cumhur Tulay, Kemal Karaöz ile Türk Musikisi Vakfı’nın yayın organı olan Musiki’nin Genel Yayın Yönetmeni ve Türk Musikisi Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Okan Yunusoğlu gibi Musiki Cemiyetinin önde gelen isimleri tarafından oluşturuldu.