İsmail Hakkı Özkan uğurlandı…

Türk musikisi nazariyatı ve usulleri hakkında kaleme aldığı ‘Türk Musikisi Nazariyatı ve Usulleri-Kudüm Velveleleri’ adlı kitabı ve yetiştirdiği öğrencileriyle tanınan İsmail Hakkı Özkan, 69 yaşında vefat etti.

Özkan’ın cenazesi, dün ikindi vakti Göztepe Tütüncü Mehmet Efendi Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Ihlamur Kuyu Mezarlığı’nda defnedildi. Neyzen Gavsi Baykara’dan ney, kudüm, usul, makam, nazariyat, prozodi, edebiyat ve müzik kompozisyonu dersleri alan Özkan, Türk müziği konusunda edindiği bilgileri kitabında topladı. Divan edebiyatı formlarında çok sayıda şiir yazan Özkan’ın yüz seksen yedi bestesi bulunuyor.

15 Nisan 1941’de İstanbul’da doğan Özkan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nü dönemin çeşitli olumsuz şartlarının etkisiyle son sınıfta bıraktı. Neyzen Gavsi Baykara’dan ney, kudüm, usul, makam, nazariyat, prozodi, edebiyat ve müzik kompozisyonu konularında dersler alan Özkan, Türk müziği konusunda edindiği derin bilgi ve tecrübelerini, “Türk Musikisi Nazariyatı ve Usulleri-Kudüm Velveleleri” isimli kitapta topladı.

Bir çok konuda otodidakt olarak kendini yetiştiren İsmail Hakkı Özkan, Osmanlı Türkçesi okuyup yazmayı ve hamparsum notasını, ideal kaligrafileri ile kendi kendine öğrendi. Aruz veznine olan ciddi hakimiyetiyle, mesnevi, kaside, fahriyye, medhiyye, mersiye, murabba, şarkı, kitabe, hiciv gibi Divan Edebiyatı’nın hemen her formunda çok sayıda şiir yazdı.

1971 yılında Gönül Birant ile evlenen ve Ece Melike isimli bir kızı olan Özkan’ın, otuz beş tanesi saz eseri olmak üzere, beste, ağır semai, yürük semai, şarkı, türkü, ilahi ve köçekçe formlarında yüz seksen yedi bestesi bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.