İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi Raciûn

Neyzen Mahmut Ekrem Vural 12 temmuz perşembe saat 22,00 da geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara Atatürk Hastanesinde dar-ı bekâya irtihal eylemiştir. İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi Raciûn.

Ailesinin, dostlarının, talebelerinin ve Mevlevi Muhibbanının başı sağolsun.

Neyzen Mahmut Ekrem Vural
1940 Yılında Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde dünyaya geldi. Gaziantep’teki ortaokul yıllarında âşık olduğu ney sazını ilerletmek için Ankara’ya geldi. Ankara Ticari İlimler Akademisi’ndeki öğrenciliği sırasında Neyzen Şevki Sevgin ve Neyzen Selami Bertuğ’dan ders almaya başladı. Daha sonra Baha Sürersan’ın evindeki müzik toplantılarına iştirak ederek ameli ve nazari bilgilerini ilerletti.

Ankara Ticari İlimler Akademisinden mezun olduktan sonra Ankara’da yaşamaya karar veren Mahmut Ekrem Vural 1966 yılında Ankara Radyosu’nun açtığı sınava girerek saz sanatçısı oldu. Ankara Radyosu’nda neyzenliğin yanı sıra Kütüphane Şefliği görevini de yürüten Ekrem Vural daha sonra aynı radyoda Türk Müziği Müdürlüğü yaptı. Ankara Radyosunda birçok ses ve ney talebesi yetiştirdi.

Yurt içi ve yurt dışında birçok konser ve etkinliğe katılan sanatçı 1983 yılında Neyzen Hacı Emin Dede’nin talebesi Dr. Emin Kılıç Kale ile söyleşi yapmak üzere Gaziantep’e gitti. Bu söyleşi sırasında etkisinde kaldığı Dr. Emin Kılıç Kale’den tasavvuf, musiki felsefesi ve musiki tavrı konusunda kapsamlı bilgiler edindi. Ankara’da bulunduğu yıllarda Neyzen Aziz Dede’nin çırağı büyük neyzen Hacı Emin Dede’nin öğrencisi ve neyde Aziz Dede tavrının son temsilcisi Halil Dikmen’den tavır ve üslup, Neyzen Niyazi Sayın’dan da neyin inceliklerini öğrenmeye çalıştı.

Ankara Radyosu’nda 40 yıl ney sanatçısı olarak görev yapan Mahmut Ekrem Vural 2006 yılında emekli oldu. İki çocuk babası olan sanatçı gönlünde dinmek bilmeyen ney sevdasını yeni öğrencilere aktararak musikimize ve ney sazına hizmete devam etmekte iken 12 Temmuz gecesi perdesi kaldırılıp alemi cemala seyran eyledi.

Allah rahmet eylesin.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.