Hicri Yılbaşı Hüzzam Mevlevî Ayini’yle CRR’de karşılandı.

Hicri Yılbaşı ve Muharrem Ayı Dolayısıyla Uluslararası Mevlana Vakfı ve Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu “Hüzzam Mevlevi Ayini” ile İstanbullulara Duygu Dolu Bir Gece Yaşattı. Ayin, Harbiye’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 400’e Yakın Seyircinin Katılımıyla Gerçekleştirildi.

Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayı dolayısıyla Uluslararası Mevlana Vakfı ve Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu “Hüzzam Mevlevi Ayini” ile İstanbullulara duygu dolu bir gece yaşattı.

Ayin, Harbiye’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 400’e yakın seyircinin katılımıyla gerçekleştirildi. İstanbul’daki Mevlevi Şeb-i Aruz ayinlerinin değişmez adresi Galata Mevlevihanesinde devam eden tadilat nedeniyle bu yıl CRR’de düzenlenen program için sahne özel dekore edildi. Adeta bir mevlevihane havasına büründürülen sahneden Yükselen özel kokularla da seyirci farklı bir havada ayini izleme fırsatı buldu.

CRR Genel Sanat Yönetmeni Kemal Karaöz, İstanbullulara mevlevihanenin sıcaklığını verebilmek için CRR sahnesini farklı bir şekilde dekore ettiklerini söyledi. Karaöz, “Bugün 7 Aralık 2010 Hicri Yılbaşı yani 1 Muharrem günü, Muharrem ayının ilk 10 günü çok önemlidir. Çünkü 10 Muharrem’de Hz. Hüseyin Kerbela’da şehit edilmiştir. Mevlevihanelerde de teessür uyandıran böyle olayların akabinde okunan mevlevi ayini Hüzzam Mevlevi ayinidir. O bakımdan, hem Muharrem’e tesadüf etmesi ve bu ayda olması münasebetiyle biz 2 gün gerçekleştireceğimiz ayinlerimizde Hüzzam Mevlevi ayinini tercih ettik.” dedi.

Galata Mevlevihanesi’nde uzun yıllardır devam eden tadilata da değinen Karaöz, “İstanbullu sanatseverler bu yıl da Galata Mevlevihanesi’nde tören izleyemeyecekler, biz de dedik ki, salonumuzu daha sıcak hale getirelim ve bir mevlevihane havasına sokalım ve böyle bir çalışma yaptık.” şeklinde konuştu.

Ayini izlemeye gelen sanatseverler, ney sesinin kendilerini çok heyecanlandırdığını söyledi. Ayşe Kul isimli sanatsever, kendisinin de ney üflemek için çalışmalarını sürdürdüğünü mevlevi ayinlerini gönlün ve aklın bir bütünleşmesi olarak gördüğünü söyledi.

Ayin, CRR’de 8 Aralık Çarşamba saat 20.00’de bir kez daha İstanbullulara sunulacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.