Cinuçen hocamıza, Allah Rahmet eylesin, Ruhu Şad olsun…

Udî-bestekâr Cinuçen Tanrıkorur’un aramızdan ayrılıp ebedî âleme irtihâli üzerinden tam yirmi bir yıl geçti. Allah rahmet Eylesin Ruhu Şad olsun…

Hayatı:

Cinuçen Tanrıkorur, 20 Şubat 1938 tarihinde, İstanbul Fatih’te doğdu. Müzik eğitimine, İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Mûsikîsi Bölümünde Münir Nurettin Selçuk’un öğrencisi olan amcası Mecdinevin Tanrıkorur’un, kendisine 3 yaşlarından itibaren meşk etmesiyle başladı. Daha ilkokul çağlarında, Sultan III. Selim’in Sûzidilârâ makamındaki yürük semaisini, Mehmet Akif’in Çanakkale Şehitleri’ne isimli şiiri ile Yahya Kemal, Mehmet Emin Yurdakul ve Nihal Atsız gibi şairlerin şiirlerini baştan aşağı ezbere okuyabiliyordu.

Eyüp Mûsikî Cemiyeti Başkanı bestekâr ve kemanî Mustafa Sunar’ın ud öğrencisi olan annesi sayesinde ud ile tanıştı. Kendi kendine ud çalmasını ve daha sonraları beste yapmasını öğrendi. Besteciliğe 14 yaşında Ferahnâk makamında oldukça parlak bir saz semaisi ile güftesi Fuzûlî’ye ait şevkefzâ makamında bir şarkı besteleyerek başladı.

Sırasıyla İtalyan Lisesi ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (MSÜ) Yüksek Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Daha sonra İmar ve İskân Bakanlığı Marmara Bölge Planlama Dairesinde şehirci mimar olarak devlet hizmetine girdi ve Ankara’ya yerleşti. 1971’de Bakanlar Kurulu kararıyla Irak Millî Ses Eğitimi Akademisi teknik müdürlüğü için Bağdat’a gitti ve orada bir buçuk yıl kaldı. 1973’te TRT Ankara Radyosu TSM Şube Müdürlüğü görevine getirildi. Burada 1982’deki istifasına kadar programcılıktan daire başkanlığına kadar çok çeşitli görevlerde bulundu. Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne bağlı Müzik Eğitimi Bölümü’nü kurdu. 1989 yılında, genetik olan böbrek hastalığı dolayısıyla Kültür Bakanlığı tarafından ABD’ye gönderildi. Burada 117 eser besteledi. Ayrıca bu süre içerisinde Maryland ve Princeton üniversitelerinde örnekli iki konferans verdi. İki büyük makale yazarak Turkish Music Quarterly dergisinde yayınladı. ABD’li hattat Muhammed Zekeriya’dan hat dersi aldı. Bu dönemden sonra hastalığı sürekli arttı. 28 Haziran 2000’de vefat etti.

Batılı anlamda ilk ud metodu ile Türk mûsikîsi üzerine sayısız makalenin yazarı olan ve İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve az da Arapça bilen Tanrıkorur’un yurt içinde ve dışında verilmiş pek çok tebliğ ve konferansı vardır.

Fransız radyosunca uzun çaları (LP) yapılan ilk klasik Türk müziği sanatçısı olan Tanrıkorur, Tayland’dan ABD’ye, İsveç’ten S. Arabistan ve Fas’a kadar 22 ülkede davet üzerine solo ud ve ses resitalleri, konferans ve seminerler vermiştir.

505 bestenin yanı sıra, Biraz da Müzik, Müzik Kimliğimiz Üzerine Düşünceler Saz ü Söz Arasında (Hatırat), Müzik-Kültür-Dil, Osmanlı Dönemi Türk Musikisi, Türk Müzik Kimliği başlıklı kitapların yazarı olan Tanrıkorur’un albümleri arasında; Cinuçen Tanrıkorur I” (Kervan Plakçılık), “Turquie – Cinuçen Tanrikorur, Lute / Oud, Male Vocal” (Ocora – 1986), “Cinuçen Tanrikorur / Murat Salim Tokaç / Fahrettin Shükrü Yarkin: Turquie – Fasil – Concert De Musique Classique Ottomane” (Le Chant Du Monde – 1995), “Cinuçen Tanrıkorur’un Bestelerinde Yahya Kemal” (İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri A.Ş. – 1996), “Cinuçen Tanrıkorur’un Bestelerinde Aziz Mahmud Hüdâyi” (İBB -1996), “Şedd-i Sabâ Faslı ve İlâhiler” (İBB – 1996) bulunmaktadır.